امروزه تمامی بیزینس‌های تجاری، خدماتی و آموزشی در دنیای مجازی شکل می‌گیرد. با توجه به ورود فناوری اینترنت، دیگر بازاریابی به شکل سنتی رنگ باخته و بازاریابی محتوای متنی جایگزین آن شده است. امروزه مسافران پیش از آنکه در جای دیگری به جستجوی رزرو بلیط هواپیما، رزرو هتل و یا بهره مندی از خدمات گردشگری بپردازند، در اینترنت اینگونه خدمات را دنبال می‌کنند. بدین ترتیب می‌توان راهی در دنیای وب سایت‌ها ایجاد کرد که بتوان با صرف بودجه مناسب‌تر، خدمات بهینه‌ای از طریق استراتژی بازاریابی محتوای متنی را در دسترس افراد قرار داد. در نتیجه وب سایتی خوش طرح و سرشار از محتوای متنی مفید می‌تواند ارزشمندترین ابزار بازاریابی باشد.

تولید محتوا رایگان، بازاریابی محتوا
اهمیت بازاریابی محتوا، تولید محتوا، تولید محتوا رایگان

چگونه به یک بازاریاب محتوا تبدیل شویم؟

مسائل بازاریابی در دنیای مجازی آنقدرها هم پیچیده نیست. در وب سایت‌های فوق‌العاده، ظاهر خوب و فناوری پیشرفته معنایی ندارد، مگر آنکه محتواهای مرتبط آن را تقویت کند. یکی از اصول استراتژی بازاریابی محتوای متنی می‌گوید که هر گونه بازاریابی که انجام می‌دهید، بایستی با ارائه مثال‌های متقاعدکننده‌ای از بازاریابی محتوایی ثابت کنید که واقعاً می‌توانید برای مشتریان‌تان نتایجی را حاصل کنید. بدین ترتیب با توجه به کاهش ارزش روش‌های سنتی بازاریابی، وب سایتتان بایستی به بهترین منبع فروش، ارائه خدمات و ایجاد مشتریان مشتاق تبدیل شود. در ادامه به تنها برخی از مواردی که اغلب صاحبان کسب و کار به غلط در وب سایت خود استفاده می‌کنند که نه تنها باعث افزایش جذب مشتری نمی‌شود، بلکه به مراتب تعداد بازدیدکنندگان آن سایت را نیز کاهش می‌دهد، اشاره می‌کنیم.

عواملی که سبب کاهش ارزش وب سایت و یا سبب دیده نشدن از سوی مخاطبان می شوند عبارتند از:

1. کسب و کارهایی که مشتری محور نیستند و بیشتر درباره خود صحبت می‌کنند.

2. وب سایت‌هایی که در محتوای متنی آن از اصطلاحات تخصصی و غیرقابل درک استفاده می‌کنند.

3. وب سایت‌هایی که مشتریان آن‌ها را به سختی پیدا می‌کنند.

4. وب سایت‌هایی که مملو از تبلیغات غیر ضروری است.

5. کسب و کارهایی که با ارائه ندادن اطلاعات تماس خود، اعتمادی در ذهن مخاطب ایجاد نمی‌کنند.

 

6. وب سایت‌هایی که  دسترسی به سامانه فروش محصولات و یا ارائه خدماتشان به راحتی امکان‌پذیر نیست.

با تلفیق تاکتیک‌های آنلاین و آفلاین بازاریابی، می‌توانید برندی قدرتمند خلق کنید
با تلفیق تاکتیک‌های آنلاین و آفلاین بازاریابی، می‌توانید برندی قدرتمند خلق کنید

برای تولید محتوای متنی موثر چه باید کنیم؟

با تلفیق تاکتیک‌های آنلاین و آفلاین بازاریابی، می‌توانید برند قدرتمندی را خلق کنید. این تلفیق، تأثیر کلی اقدام‌ها مربوط به بازاریابی محتوایی را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد. با استفاده از روش‌های مشتری پسند برای توسعه یک پایگاه داده قوی، می‌توانید با مشتریان فعلی و احتمالی‌تان ارتباط معنادار و مستمری برقرار نمایید. اگر چنانچه در صدد تولید استراتژی بازاریابی محتوای متنی باکیفیت و پر مخاطب هستید، بایستی به دو پارامتر مهم و اساسی توجه داشته باشید. این دو پارامتر شامل ایجاد محتوای هدفمند و توجه به نیازهای مشتری است که در  ادامه به شرح مختصر هر یک اشاره می‌کنیم.

پارامترهای موثر در خلق محتوا عبارتند از:

ایجاد محتوای هدفمند

منظور از ایجاد محتوای هدفمند، محتوایی است که یک هدف واحد و یکپارچه را بتواند دنبال کند. در نتیجه پیش از تولید محتوای متنی بایستی قالب محتوا را اعم از تبلیغاتی، آموزشی، خدماتی و یا خبرنامه‌ای معین کنید. بدین ترتیب محتوا می تواند برای انتقال پیام به مخاطب از انسجام بیشتری برخوردار باشد.

توجه به نیازهای مشتری

توجه به نیازهای مشتری در واقع همان محتوای متنی مشتری محور است که شما را به افزایش تعداد بازدیدکنندگان نزدیک‌تر می‌کند. شما می‌توانید با در نظر داشتن نیاز مخاطب و مشتریان، محتوای مناسبی را تولید کنید که به گونه‌ای خواسته‌های مخاطبان را از خواندن محتوا برآورده کند. ایجاد قابلیت‌هایی نظیر نظرسنجی، دریافت انتقادات و پیشنهادات در فضای کاری آنلاین، از جمله موارد حائز اهمیتی است که به این پارامتر بازمی‌گردد.

اهداف اصلی بازاریابی محتوای متنی

با توجه به توضیحات فوق، کم و بیش با بخشی از استراتژی بازاریابی محتوای متنی آشنا شدیم. در اینجا به اهداف اصلی و مؤثر در بازاریابی محتوای متنی به طور خلاصه اشاره می‌کنیم؛

۱. جذب بازدیدکنندگان و افزایش چشمگیر مخاطبان

۲. ارائه اطلاعات مفید درباره موضوعات مورد نظر

۳. تمرکز شدید بر مشتری با انجام فعالیت‌های متنوع بازاریابی محتوایی

۴. معرفی برند شرکت، موسسه، فروشگاه‌های آنلاین و حتی کسب و کارهای کوچک در بازار داخلی و خارجی

۵. دسترسی به درکی عمیق از مشتریان از طریق تولید محتوای بازاریابی و پاسخ به انتظارات آنان

بازاریابی محتوا
بازاریابی محتوا هدفمند با استارت آپ رز

نتیجه گیری

اگر چنانچه شیوه‌های استراتژی بازاریابی محتوای متنی را به درستی رعایت کنید، و از ذره ذره خلاقیت خود در ایجاد محتوای متنی ارزشمند استفاده نمایید، می‌توانید به راحتی در مدت زمان بسیار اندک با رقبای بزرگ‌تر به رقابت بپردازید. همانطور که در ابتدا در قالب یک مثال عنوان شد، برای یک مقصد گردشگری، داشتن وب سایتی فوق‌العاده با طراحی درخشان و محتوای جذاب بسیار حیاتی است. اگر چنانچه فاقد اطلاعات کافی در رابطه با شیوه‌های استراتژی بازاریابی محتوای متنی هستید، مجموعه استارتاپ رز با برخورداری از دانش روز در زمینه خدماتی نظیر طراحی سایت، بازاریابی آنلاین، رپرتاژ آگهی، تولید محتوای متنی، مشاوره بازاریابی و خدماتی از این قبیل آماده ارائه بهترین‌ها برای متقاضیان و کاربران عزیز می‌باشد. تیم موفق استارتاپ رز توانسته با ارائه راهکارهای راهبردی در جهت حفظ کیفیت و به کار گیری شیوه‌های نوین استراتژی بازاریابی خدمات خود را با بهترین شرایط در اختیار متقاضیان قرار دهد. برای اطلاع بیشتر می‌توانید با مشاوران مجرب مجموعه تماس حاصل فرمایید.